فروشگاه اینترنتی آرادس
حساب کاربری
Loading
مطلب قبلی نقد و بررسی تخصصی مطلب بعدی

رشد چشمگیر بازار لپ تاپ در سال ۲۰۲۰

براساس آمار مؤسسه‌های پژوهشی، ۲۱۰ میلیون دستگاه لپ تاپ و ۱۵۷ میلیون دستگاه دسکتاپ در سال ۲۰۱۰ به بازار عرضه شدند. در طول دهه‌ی گذشته عرضه‌ی لپ‌تاپ‌ با کاهش مواجه شد و در سال ۲۰۱۶ به ۱۵۶٫۸ میلیون دستگاه رسید؛ اما در چند سال اخیر وضعیت بازار لپ‌تاپ به ‌شکل محسوس بهبود پیدا کرده است. از طرف دیگر و مطابق‌ آمار، عرضه‌ی دسکتاپ طی ۱۰ سال اخیر به‌صورت مداوم کاهش پیدا کرده است.

به گزارش GSMArena، اکسی بلاگن انتظار دارد ۲۲۵ میلیون دستگاه لپ تاپ در سال جاری میلادی به بازار عرضه شود که ۲۱۸ میلیون دستگاه بیشتر از سال گذشته‌ی میلادی است. انتظار می‌رود فروش لپ‌تاپ در همین سطح به ‌ثبات برسد. مؤسسه‌ی IDC می‌گوید در سال ۲۰۲۳ بالغ‌ بر ۲۱۶ میلیون واحد لپ تاپ  عرضه خواهد شد. 

آمار مؤسسه‌ی Canalys برای سال ۲۰۲۰، متفاوت است و براساس آن تعداد بیشتری لپ تاپ (۲۳۵٫۱ میلیون دستگاه) و تعداد کمتری دسکتاپ (۶۱٫۹ میلیون دستگاه) در سال ۲۰۲۰ عرضه شده‌اند. این مؤسسه‌ی نمودار زیر را منتشر کرده است که آمار عرضه‌ی لپ‌تاپ‌ و دسکتاپ را در سال‌های اخیر مقایسه می‌کند.

همان‌طور که می‌‌شد تصور کرد و تاکنون بارها در آمار مشاهده شده است، دنیاگیری ویروس کرونا باعث شد تقاضا برای لپ‌تاپ در سال ۲۰۲۰ به ‌شکل محسوس افزایش پیدا کند. مطابق آمار، در سال ۲۰۲۰ تعداد لپ‌تاپ‌های عرضه‌شده ۲۶ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ بوده است. لنوو در صدر فهرست دیده می‌شود و با ۷۲٫۷ میلیون دستگاه، یک‌چهارم بازار را در اختیار دارد. در رتبه‌‌های دوم و سوم اچ‌پی و دل با ۶۷٫۶ و ۵۰٫۳ میلیون دستگاه لپ تاپ قرار گرفته‌اند. 

افزایش تقاضا برای لپ تاپ باعث شد درآمد شرکت‌های تولیدکننده‌ی آن در سال ۲۰۲۰ افزایش پیدا کند و به مجموعا ۱۴۰٫۳ میلیارد دلار برسد. این موضوع نشان می‌دهد درآمد سازندگان لپ‌تاپ در طول یک سال ۴٫۶ میلیارد دلار رشد کرده است. انتظار می‌رود درآمد شرکت‌های تولیدکننده لپ تاپ در سال ۲۰۲۱ افزایش یابد و به ۱۴۲٫۱ میلیارد دلار برسد. ایالات متحده همچنان بزرگ‌ترین بازار لپ تاپ مانده و ۳۶٫۱ میلیارد دلار درآمد برای تولیدکنندگان آن به ‌ارمغان آورده است. چین و ژاپن با ۱۹٫۶ میلیارد دلار و ۹٫۸ میلیارد دلار درآمد در رتبه‌های دوم و سوم جای دارند.

نام شرکتتعداد لپ‌تاپ‌های عرضه‌شده در سال ۲۰۲۰سهم بازار در سال ۲۰۲۰تعداد لپ‌تاپ‌های عرضه‌شده در سال ۲۰۱۹رشد سالانه
لنوو۷۲,۶۲۹,۰۰۰ واحد۲۴٫۵ درصد۶۴,۸۹۴,۰۰۰ واحد۱۱٫۹ درصد
اچ‌پی۶۷,۵۷۳,۰۰۰ واحد۲۲٫۸ درصد۶۳,۱۰۲,۰۰۰ واحد۷٫۱ درصد
دل۵۰,۲۹۰,۰۰۰ واحد۱۶٫۹ درصد۴۶,۴۸۵,۰۰۰ واحد۸٫۲ درصد
اپل۲۲,۵۹۲,۰۰۰ واحد۷٫۶ درصد۱۹,۳۸۰,۰۰۰ واحد۱۶٫۶ درصد
ایسر۲۰,۰۰۸,۰۰۰ واحد۶٫۷ درصد۱۷,۰۴۰,۰۰۰ واحد۱۷٫۴ درصد
شرکت‌های دیگر۶۳,۹۲۴,۰۰۰ واحد۲۱٫۵ درصد۵۶,۶۴۹,۰۰۰ واحد۱۲٫۸ درصد
مجموع۲۹۷,۰۱۶,۰۰۰ واحد۱۰۰ درصد۲۶۷,۵۵۰,۰۰۰ واحد۱۱ درصد

گفته می‌شود صرفا ۷۹ میلیون دستگاه دسکتاپ در سال گذشته‌ی میلادی به بازار عرضه شده‌ و روند کاهشی عرضه‌ی PC ادامه خواهد داشت و در سال ۲۰۲۴ به ۷۳ میلیون دستگاه خواهد رسید.

دیدگاه شما کاربران آرادس در این زمینه چیست؟